Zaujalo Vás paličkování natolik, že by jste se to chtěli naučit? Tady je návod.

Co budeme potřebovat?

Deska

Původně se paličkovalo na válci a tuto pomůcku i v současnosti využívá mnoho paličkárek. Mně však více vyhovuje deska, která je podle mého názoru jednoduchší i na výrobu. Potřebujeme polystyrénovou desku s rozměry přibližně 40×40×5 cm, 2 kusy lepenky s rozměry 40×40 cm (resp. se stejnými jako má polystyrenová deska) a látku, ze které ušijeme obal na desku.  Z látky vystřihneme dva čverce s rozměry 40×40 cm, resp. rozmery desky, a pruh se šírkou asi 7 cm (resp. tloušťka desky plus 2 cm navíc). Tři strany čverců spojíme pruhem látky tak, abychom do vzniklého obalu mohli vložit polystyrénovou desku. Polystyrénovou desku vložíme mezi dvě lepenky a tak ji vložíme do látkového obalu. Nakonec zašijeme čvrtou stranu. Z této strany pak budeme obal otvírat, když ho bude potřeba vyprat a polystyrén i s lepenkou vyměnit.

Paličky

Při paličkování používáme dřevěné paličky různych tvarů. Pro začátek je potřeba alespoň 15 párů, tedy 30 kusů paliček, pro zložitejší vzory se používají i omnoho větší počty. Pakičky se dají koupit na internetu, v některých textilných galateriích, na trhoch lidových remesel, nebo si je můžete dat vysoustružit.

 

Příze

Druh příze si vybíráme podle toho, co budeme paličkovat. Pro bílé výrobky používam Kordonet 80, pro farebné výrobky Perlovky, Mulinky (složené ze 6 vláken, pro práci si je rozebíram na 3 nitě, po 2 vlákna) anebo tenké nitě na šití. Pro efekt se dají využít i tlustší příze, nebo stužky či jiné materiály. Při výrobě uměleckých kousků využívají umělkyně také různé druhy drátků.

 


Podvinek

Podvinek je předloha, podle které budeme paličkovat. Můžeme si ji nakreslit sami (na papír obyčejnou tužkou), nebo koupit od jiných paličkárek. 

Průhledné sáčky používáme na zakrytí podvinku, aby se nám nezničil, resp. aby sme si nezafarbili paličkovaný výrobek. Sáček taky používame na zakrytí rozdělané práce.

 

Špendlíky, Nůžky, Háček

Používají se nehrzavějící špendlíky s kovou hlavičkou no je dobré mít po ruce i několik kusů se skleněnými hlavičkami. Ty se využívají pro uchycení podvinků.

Nůžky jsou vhodné nějaké menší.

Háček by měl být tenký, číslo 6-10, no záleží na používané příze a její tloušťce.